Opera o 2 částech
Výlet pana Broučka do Měsíce a Výlet pana Broučka do XV. století
interpreti: Bohumír Vich (Brouček), Ivo Žídek (Mazal, Blankytný, Petřík), Přemysl Kočí (Sakristián u sv. Víta, Lunobor, Domšík od Zvonu), Libuše Domanínská (Málinka, Etherea, Kunka), Karel Berman (Würfl, Čaroskvoucí, Konšel), Helena Tattermuschová (Číšníček, Zázračné dítě, Žák), Jaroslava Dobrá (Hospodyně, Kedruta), Hanuš Thein, Milan Karpíšek, Antonín Votava, Jan Hlavsa, Jaroslav Veverka, Beno Blachut a další
Sbor opery Národního divadla v Praze / Vladivoj Jankovský
Orchestr Národního divadla v Praze / Václav Neumann
Jediná komická opera Leoše Janáčka Výlety páně Broučkovy uvádí do řady skladatelových objevných činů odvážnou volbu nevšedního námětu a neobvyklé řešení operního celku. Partitura srší nápaditostí hudebních myšlenek, ale i reminiscencí a anticipací. Oba výlety pražského pana domácího Matěje Broučka jsou dobovým zrcadlem pro lidské vlastnosti a chování, jakými se nelze chlubit. První česká nahrávka vznikla v době, která si vyžádala změnu některých slov a několik zkrácení. Celek však neutrpěl. Janáčkův vytříbený humor v něm zní laskavě, satira vystupuje s nadhledem a ironie vybízí k domyšlení. Janáčkovo dílo je překvapivě blízké dnešnímu shovívavému vidění vlastností pana Broučka, umělců odtržených od pozemského světa a představ o morální síle našich předků. Opera byla určeno pro Prahu a tam také v Národním divadle 23. dubna 1920 měla premiéru nastudování Otakara Ostrčila. Ze zlatého fondu Supraphonu přinášíme v rámci ediční řady Poklady české opery na CD dosud nevydanou nahrávku dirigenta Václava Neumanna z roku 1963 s Bohumírem Vichem v titulní roli.
Reedice této nahrávky je součástí nové řady Supraphonu s názvem Poklady české opery, ve které se postupně objevují další na CD dosud nevydané záznamy kompletních oper.